Logo Refizjo

Fizjoterapia Bydgoszcz

Fizjoterapia w Bydgoszczy – najczęściej występujące problemy

Fizjoterapia to grupa różnorodnych oddziaływań, które stosuje się w bardzo wielu dolegliwościach. Wspomaga leczenie chorób u pacjentów w każdym wieku. 

Najczęściej w gabinetach fizjoterapii, także w Bydgoszczy, pojawiają się osoby skarżące się na bóle kręgosłupa, a także stawów: kolanowych i łokciowych, czyli na dolegliwości ortopedyczne. 

Drugą znaczącą grupą osób korzystających z pomocy bydgoskich fizjoterapeutów są pacjenci z dolegliwościami neurologicznymi, na przykład osoby po udarach, urazach mózgu, cierpiący na choroby neurodegeneracyjne, takie jak np. choroba Parkinsona, stwardnienie zanikowe boczne lub stwardnienie rozsiane, a także choroba Alzheimera. 

Coraz liczniej gabinety fizjoterapeutów w Bydgoszczy odwiedzają kobiety borykające się z problemami w obrębie miednicy: kłopotami z układem moczowym i narządami rodnymi. Chodzi między innymi o: nietrzymanie moczu, obniżenie położenia narządów rodnych, które mogą wystąpić na przykład po porodzie.

Pacjentkami gabinetów fizjoterapii w Bydgoszczy są również kobiety w ciąży cierpiące na bóle kręgosłupa i obrzęki nóg. 

Inna dość duża grupa, to osoby uprawiające sport, profesjonalnie, ale także amatorsko, oraz pacjenci pracujący wiele godzin w pozycji siedzącej przy biurku i mający problemy z właściwą postawą ciała.

Kinezyterapia to np. ćwiczenia z obciążeniem, rozciągające, izometryczne, oddechowe itd. Metody, których celem jest poprawienie sprawności danej osoby. Fizykoterapia to zabiegi, w których wykorzystywane są prądy, odpowiednie światło, kąpiele itd. Taka terapia ma przede wszystkim nieść ulgę w bólu, na przykład przy takich schorzeniach, jak zwyrodnienia stawów.

Fizjoterapia - Zespół fizjoterapeutów w Bydgoszczy.

Ból kręgosłupa – problem większości pacjentów

Szacuje się, że nawet 80 proc. populacji, ma lub będzie miało, problemy z bólem kręgosłupa. Zdecydowana większość pacjentów jest poddawana leczeniu zachowawczemu, jedynie w przypadku kilku procent konieczna jest operacja. Na leczenie zachowawcze składa się na przykład: fizjoterapia, masaż leczniczy, zmiana trybu życia. Najlepsze rezultaty daje połączenie tych metod, a czasami włączenie także farmakoterapii. 

Fizjoterapia pomaga w zwalczaniu bólu, w uzyskaniu lepszej ruchomości, odzyskaniu prawidłowej stabilizacji. Podczas leczenia dąży się do odciążenia kręgosłupa, poprawy postawy ciała, wzmocnienia mięśni tułowia. Wszystko to sprzyja zmniejszeniu dolegliwości bólowych.

Fizjoterapia w Bydgoszczy w Refizjo

Fizjoterapeuci z bydgoskiego Refizjo cały czas podnoszą swoje kwalifikacje. Uczestniczą w szkoleniach i kursach, aby nabywać nowe umiejętności i doskonalić już posiadane. Postęp w rehabilitacji jest szybki, dlatego ważne jest, aby na bieżąco śledzić informacje naukowe z tej dziedziny i wprowadzać je w miarę możliwości do swojej praktyki.

Fizjoterapeuci w Refizjo w Bydgoszczy przykładają dużą uwagę do tego, aby nowoczesne metody leczenia i profilaktyki były im znane i przez nich stosowane. Oczywiście metody zawsze dobierane są do możliwości i stanu konkretnego pacjenta. Przebieg rehabilitacji jest bardzo różny, tak jak różne są problemy i kondycja pacjentów.

Czym zajmuje się fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta w bydgoskim Refizjo najpierw przeprowadza diagnozę. Nie tylko stara się ustalić przyczynę dolegliwości bólowych lub problemów z ruchomością, ale także zwraca uwagę na mocne strony funkcjonowania pacjenta, ustala, które rejony ciałą są w dobrej formie, po to, by wiedzieć jakie oddziaływania zastosować, ale także, aby wykorzystać dobrze funkcjonujące części ciała w procesie wzmacniania tych, które potrzebują interwencji. Następnie specjalista, planuje i prowadzi kinezyterapię, masaż itd. Dobiera konkretne ćwiczenia, zabiegi i przyrządy potrzebne w trakcie zajęć. Rehabilitant instruuje także pacjenta, jak powinien ćwiczyć w domu, doradza jakie wprowadzić zmiany w codziennym funkcjonowaniu, aby całościowo oddziaływać na organizm. Zajmuje się także szeroko pojętą profilaktyką i edukacją związaną z podtrzymaniem sprawności i wydolności fizycznej.

Rehabilitacja ortopedyczna

Jak już wspomnieliśmy, w gabinetach fizjoterapii często pojawiają się osoby zmagające się z problemami ortopedycznymi. Rehabilitacja ortopedyczna stosowana jest między innymi w przypadkach:

  • wad wrodzonych narządów ruchu,
  • wad powstałych po urodzeniu, w trakcie życia, podczas wypadków oraz będących wynikiem starzenia się,
  • zniekształceń narządów ruchu po porażeniach,
  • chorób zwyrodnieniowych narządów ruchu,
  • po operacjach narządów ruchu, takich jak na przykład wszczepienie endoprotezy,
  • lekkich zmian będących wynikiem takich urazów jak: skręcenia stawów, przeciążenia, naderwanie ścięgna, stłuczenia (zdarza się, że fizjoterapia jest podstawową formą leczenia tego typu urazów).

Głównym celem rehabilitacji jest poprawa funkcji narządu ruchu i ogólnego funkcjonowania całego organizmu. Fizjoterapia ma zmniejszyć dolegliwości bólowe, poprawić ruchomość stawów, stabilność organizmu, zwiększyć siłę mięśni, usprawnić koordynację ruchową, pomóc pacjentowi dostosować się do nowej sytuacji, w jakiej po wypadku, operacji lub innym zdarzeniu, funkcjonuje organizm. 

Rehabilitant uwzględnia w swojej pracy z chorym także różne powikłania, wczesne i późne, mogące być skutkiem np. przebytego wypadku lub operacji. W niektórych przypadkach rehabilitacja prowadzona jest w sposób ciągły na przykład, gdy problemy wynikają z wad wrodzonych.

Dobry masaż i fizjoterapia w Bydgoszczy.
Dobry fizjoterapeuta w Bydgoszczy.

Każdy zabieg sprawi, że poczujesz odprężenie i zadbasz o regenerację ciała.

Dzięki współpracy ze specjalistami neurologami, psychiatrami, a także psychologami dokładnie znamy potrzeby osób mierzących się z różnymi trudnościami ciała i psychiki. Zapraszamy do gabinetów!