Masaż relaksacyjny w Bydgoszczy
Masaż relaksacyjny – kiedy go stosować?
Masaż relaksacyjny, to jedna z najczęściej stosowanych form masażu. Jego celem jest zmniejszenie napięcia mięśniowego, zwiększenie elastyczności mięśni, poprawa krążenia krwi, redukcja bólu i oczywiście relaksacja.
Stosowany jest u osób zmagających się ze stresem, bezsennością, napięciem mięśniowym, bólami pleców i szyi, a także jako uzupełnienie leczenia takich chorób, jak na przykład depresja. Ważne jest jednak, aby masaż był wykonywany przez odpowiednio wykwalifikowanego terapeutę, który będzie w stanie dostosować techniki masażu do indywidualnych potrzeb i problemów zdrowotnych pacjenta.
Masaż relaksacyjny – jakie są przeciwwskazania?
Masaż relaksacyjny jest zwykle bezpieczny i skuteczny, ale jak każda terapia, ma pewne przeciwwskazania. Masażu nie należy stosować m.in. gdy: pacjent ma gorączkę, zmaga się z chorobą zakaźną np. grypą, opryszczką, ma uszkodzoną skórę, trądzik, choroby serca, nowotwór. Z pewnymi ograniczeniami masaż stosuje się w ciąży.
Na masaż relaksacyjny w Bydgoszczy zapraszamy do gabinetów Refizjo, gdzie masażyści i fizjoterapeuci wykonają masaż odpowiedni dla ciała, ducha oraz dla zdrowia.
Masaż relaksacyjny – czym się różni od klasycznego?
Masaż klasyczny skupia się na poprawie funkcji mięśni i stawów. Podczas masażu klasycznego, masażysta używa takich technik jak: głaskanie, uciskanie i ugniatanie, aby wpłynąć na tkanki miękkie organizmu. Często skupia się na jednej określonej części ciała, która może wymagać większej uwagi, np. na plecach, ramionach lub nogach. Masaż klasyczny ma zwykle za zadanie złagodzić ból, zmniejszyć sztywność stawów i mięśni, a także poprawić elastyczność i zakres ruchu.
Masaż relaksacyjny ma przede wszystkim odprężyć organizm, umysł i wprowadzić osobę masowaną w stan głębokiego relaksu. Często jest to masaż całego ciała, a masażysta stosuje techniki, takie jak głaskanie, rozciąganie, uciskanie i delikatne ugniatanie, czyli takie jak w przypadku masażu klasycznego, ale w łagodniejszej formie.
Masaż Lomi Lomi Nui
To tradycyjna forma masażu praktykowana na Hawajach. Podczas tego masażu wykorzystuje się głębokie uciski rozciągające, a także rozcieranie mięśni oraz inne specjalne techniki. Masaż ten jest częścią tradycyjnej medycyny hawajskiej. Stosowano go w leczeniu chorób fizycznych i psychicznych, a nawet wplatano w rytuały duchowe, dawniej wykonywany był przez Kahuna, czyli hawajskiego uzdrowiciela. Wierzono, że masaż ten pomaga w przywróceniu równowagi wewnętrznej i harmonii z naturą.
Masaż Lomi Lomi Nui ma pomóc m.in. w:
- redukcji stresu i napięcia (przynosi ulgę w przypadku bólów głowy, karku, pleców i innych problemów związanych ze stresem),
- poprawie krążenia krwi,
- poprawie samopoczucia i zwiększeniu poziomu energii,
- zwiększeniu elastyczności mięśni.
Elementy tego typu masażu wykorzystywana są także w Refizjo.
Jakie techniki stosuje się podczas masażu relaksacyjnego?
Podczas masażu relaksacyjnego najczęściej stosuje się:
- Głaskanie, czyli delikatne, powolne ruchy które łagodzą napięcie i stymulują krążenie krwi.
- Ugniatanie, dzięki któremu rozluźniają się napięte mięśnie.
- Rozciąganie – poprawiające elastyczność i ruchomość stawów.
- Wibracje, czyli drgania wywołujące wibracje w mięśniach, pomagające w redukcji napięcia i stresu.
Masaż relaksacyjny zwykle rozpoczyna się od delikatnego, powolnego głaskania, mającego przygotować mięśnie do dalszych ruchów. Później masażysta może przejść do ugniatania w okolicach szyi, ramion i pleców, a następnie wykonywać ruchy okrężne wokół kręgosłupa, aby poprawić przepływ krwi i rozluźnić napięcie. Wykonywane jest także delikatne rozciąganie mające poprawić elastyczność mięśni i ruchomość stawów, a także subtelne wibracje w okolicy karku i kręgosłupa.
Bardzo ważne jest, aby masaż był spersonalizowany i dostosowany do indywidualnych potrzeb osoby masowanej.
Masaż relaksacyjny – jak działa na organizm?
Masaż relaksacyjny działa na organizm na wiele sposobów. Pomaga w redukcji poziomu kortyzolu (nazywanego hormonem stresu) w organizmie i zmniejsza poziom napięcia mięśniowego, co z kolei może pomóc w zniesieniu bólu i sztywności mięśni. Masaż relaksacyjny dobrze wpływa na krążenie krwi i limfy, poprawia więc zaopatrzenie tkanek w składniki odżywcze i tlen.
Masaż ułatwia także zasypianie, a jakość snu po zabiegu jest lepsza. Masaż może także pomóc w zmniejszeniu objawów depresji i lęku oraz we wzmacnianiu układu odpornościowego.
Masaż relaksacyjny – wiele różnych form relaksu
Jest bardzo wiele różnych typów masażu relaksacyjnego m.in.:
- masaż aromaterapeutyczny (rodzaj masażu, w którym używa się olejków eterycznych do poprawy efektów zabiegu),
- masaż gorącymi kamieniami (podczas tego zabiegu używa się gorących kamieni, aby rozgrzać mięśnie i poprawić krążenie krwi),
- masaż tajski (w trakcie zabiegu wykorzystuje się akupresurę, rozciąganie i ugniatanie mięśni),
- masaż shiatsu (w przypadku tego masażu również stosuje się akupresurę),
- masaż refleksologiczny (skupia się na masowaniu specyficznych punktów na stopach).
Każdy zabieg sprawi, że poczujesz odprężenie i zadbasz o regenerację ciała.
Dzięki współpracy ze specjalistami neurologami, psychiatrami, a także psychologami dokładnie znamy potrzeby osób mierzących się z różnymi trudnościami ciała i psychiki. Zapraszamy do gabinetów!