Masaż leczniczy w Bydgoszczy
Masaż leczniczy – kiedy stosować?
Masaż leczniczy może być stosowany we wspomaganiu leczenia różnych kontuzji i schorzeń, które wpływają na układ mięśniowo-szkieletowy. Problemy, w których bywa wykorzystywany to m.in.:
- Bóle pleców spowodowane napięciem mięśniowym, urazami lub przewlekłymi chorobami, takimi jak skolioza.
- Łokieć tenisisty, masaż leczniczy może pomóc w łagodzeniu bólu i zapalenia łokcia spowodowanego przeciążeniem lub urazem.
- Stwardnienie rozsiane – masaż łagodzi sztywność mięśni i zapobiega spastyczności.
- Zespół cieśni nadgarstka, w tym przypadku masaż również łagodzi ból i sztywność.
- Kontuzje sportowe – masaż przyspiesza proces gojenia się urazów, takich jak skręcenie stawu, naciągnięcie mięśni lub ścięgien.
- Bóle głowy i migreny – masaż może łagodzić napięciowy ból głowy i migrenę poprzez rozluźnienie mięśni szyi i ramion, co może przyczynić się do zmniejszenia napięcia w obszarze karku.
Oczywiście to tylko kilka wybranych problemów medycznych, w których masaż leczniczy może znacząco pomóc. Zawsze, kiedy zmagamy się z długotrwałymi kłopotami ze zdrowiem, warto zapytać lekarza, czy takie zabiegi jak masaż lub rehabilitacja mogą przyczynić się do szybszego powrotu do zdrowia lub złagodzenia bólu i innych nieprzyjemnych objawów.
Czym różni się masaż klasyczny od leczniczego?
Masaż leczniczy różni się od masażu relaksacyjnego i klasycznego głównie celami, które rehabilitant chce osiągnąć podczas terapii.
W trakcie masażu leczniczego, masażysta stara się pomóc pacjentowi w leczeniu konkretnych schorzeń lub urazów. Natomiast głównym celem masażu relaksacyjnego jest redukcja stresu i głęboka relaksacja, a w przypadku masażu klasycznego chodzi raczej o ogólną poprawę funkcjonowania całego organizmu, rozluźnienie układu ruchu, zapobieganie urazom i schorzeniom.
Masaż leczniczy – jakie są przeciwskazania?
Przeciwwskazania do masażu leczniczego, są podobne jak w przypadku innych zabiegów i dotyczą m.in. takich chorób i dolegliwości jak:
- gorączka,
- nowotwory złośliwe,
- choroby zakaźne,
- stany zapalne skóry,
- skłonność do krwawień,
- choroby serca.
Zawsze zanim zdecydujemy się na zabieg należy zasięgnąć opinii lekarza.
Jakie techniki stosuje się podczas masażu leczniczego?
Techniki stosowane podczas masażu leczniczego są raczej skoncentrowane na specyficznych obszarach ciała, gdzie występuje ból lub dyskomfort. W zależności od potrzeb pacjenta i rodzaju schorzenia lub urazu, masażysta może stosować:
- Masaż głęboki – polega na skupieniu się na głębszych warstwach mięśniowych i tkankach łącznych, aby rozluźnić napięte mięśnie i zwiększyć przepływ krwi.
- Masaż punktowy – tu zwraca się uwagę na konkretne punkty, zwane punktami akupresury, aby złagodzić ból lub napięcie mięśni.
- Masaż sportowy – wykorzystywany jest w leczeniu urazów związanych z aktywnością fizyczną, takich jak zwichnięcia, skręcenia, bóle mięśniowe i stłuczenia.
Masaż klasyczny a inne zabiegi
Przykładowy masaż leczniczy może wyglądać następująco: najpierw specjalista rozmawia z pacjentem na temat jego dolegliwości, przeprowadza badanie i ocenę obszaru bólu. Następnie dobiera i stosuje odpowiednie techniki, dopasowane do konkretnego pacjenta, z uwzględnieniem jego dolegliwości i oczekiwań.
Masażysta może również zalecić wykonywanie w domu odpowiednich ćwiczeń i wskazać, jakie zmiany w stylu życia mogą pomóc w leczeniu dolegliwości.
Masaż leczniczy – jak działa na organizm?
Działanie masażu leczniczego jest wieloaspektowe i obejmuje różne mechanizmy. Masaż leczniczy wpływa na organizm poprzez:
- stymulację przepływu krwi w obrębie tkanek miękkich, pomaga to, w zaopatrzeniu komórek w tlen i składniki odżywcze oraz przyspiesza usuwanie z organizmu toksyn,
- zwiększenie elastyczność mięśni (masaż leczniczy wpływa na rozluźnienie napiętych mięśni, zwiększenie ich elastyczność i zmniejszenie bólu),
- redukcję stresu (na przykład powoduje zwiększenie produkcji endorfin),
- wspieranie procesu gojenia (pobudza produkcję kolagenu, który jest niezbędny do regeneracji tkanek i procesu gojenia ran),
- poprawę zakresu ruchu.
Każdy zabieg sprawi, że poczujesz odprężenie i zadbasz o regenerację ciała.
Dzięki współpracy ze specjalistami neurologami, psychiatrami, a także psychologami dokładnie znamy potrzeby osób mierzących się z różnymi trudnościami ciała i psychiki. Zapraszamy do gabinetów!