Masaż kobiet w ciąży Bydgoszcz

Masaż dla kobiet w ciąży w Bydgoszczy - Refizjo.
Masaż kobiety w ciąży – dlaczego warto z niego korzystać w tym wyjątkowym czasie?

Ciało kobiet w ciąży bardzo się zmienia i nie chodzi tylko o zmiany fizyczne widoczne gołym okiem, czyli np. pojawienie się ciążowego brzuszka, ale także inne, które pozwalają przystosować się organizmowi do nowej sytuacji i stworzyć optymalne środowisko dla dziecka. 

Zmiany te, choć naturalne nie pozostają obojętne dla funkcjonowania całego organizmu. Na przykład, przyrost masy ciały w okolicy brzucha oraz poszerzenie miednicy wpływa na statykę ciała. Może to się wiązać z bólami pojawiającymi się w różnych miejscach i powodować drętwienie kończyn. 

Prawie wszystkie kobiety w ciąży doświadczają także problemów skórnych takich jak: uczucie nadmiernego napięcia skóry i związane z tym swędzenie lub pękanie włókien kolagenowych, czyli tzw. rozstępy. 

Pomocny w uporaniu się, przynajmniej częściowym, z niektórymi tego typu dolegliwościami może być masaż. W ciąży jednak przebiega on nieco inaczej niż zazwyczaj.

Voucher na masaż dla kobiety w ciąży to ukłon w stronę jej zdrowia. Nasz zespół doświadczonych masażystów i fizjoterapeutów wykona masaż dopasowany do możliwości i samopoczucia przyszłej mamy. Zapraszamy!

Masaż dla kobiet w ciąży w Bydgoszczy - Refizjo.
Masaż dla kobiet w ciąży w Bydgoszczy - Refizjo.

Masaż w ciąży – w jakiej pozycji jest wykonywany?

Najczęściej stosowanymi pozycjami podczas wykonywania masażu w ciąży jest leżenie na boku lub pozycja siedząca. Zazwyczaj kobieta wybiera leżenie na lewym boku. W pozycji leżącej wykonuje się masaż pleców, karku, barków oraz rąk. Kark jest masowany także w pozycji siedzącej. Podczas masażu nóg kobieta najczęściej siedzi na łóżku do masażu. 

Należy pamiętać, aby po masażu nie wstawać od razu, ale przez kilka minut odpocząć w pozycji siedzącej, w ten sposób zapobiegniemy zawrotom głowy, które mogą wystąpić po zbyt szybkiej zmianie pozycji. 

Masaż w trakcie porodu – mniej bólu, więcej poczucia bezpieczeństwa

Podczas porodu siłami natury, masaż może być pomocy w radzeniu sobie z bólem. Zazwyczaj wykonuje go partner rodzącej kobiety. Dotyk bliskiej osoby pomaga w radzeniu sobie ze stresem i lękiem. Zabieg dobrze także wpływa na tatę rodzącego się dziecka: jest bardziej zaangażowany w poród i czuje, że jego obecność przynosi partnerce nie tylko emocjonalną, ale i fizyczną korzyść.

Masaż wykonuje się podczas pierwszej fazy porodu, najczęściej w okolicy dolnego odcinka kręgosłupa. Masujący głaszcze, rozciera i uciska, w ten sposób powoduje zmianę napięcia mięśniowego dotykanych okolic ciała. Sposób i siła z jaką jest wykonywany zabieg musi być dostosowana do potrzeb rodzącej kobiety.

O masażu wykonywanym podczas porodu można porozmawiać także z wykwalifikowanym masażystą, który doradzi parze jak go wykonywać.

Masaż dla kobiet w ciąży przynosi ulgę w bólu i relaksuje spięte mięśnie

Kobiety w ciąży najczęściej decydują się na masaż pleców, ponieważ w tej części ciała zazwyczaj pojawia się u nich ból. Ale warto wybrać się także na masaż całego ciała, obejmujący także ręce i nogi oraz kark i szyję. Podczas takiego masażu pomija się brzuch i piersi.

Kobieta może zdecydować się także na relaksacyjną wersję masażu, podczas której ruchy będą wolniejsze, dłuższe, delikatniejsze. Dobre efekty relaksacyjne osiąga się synchronizując ruchy terapeuty z powolnym, oddechem przyszłej mamy. Tego rodzaju ćwiczenia umożliwiają głęboką relaksację oraz mogą być jedna z form przygotowania do porodu siłami natury.

Masaż dla kobiet w ciąży różni się od masażu klasycznego - czym?

Masaż dla kobiet w ciąży wywodzi się z masażu klasycznego. Najprościej można powiedzieć, że masaż w ciąży jest delikatniejszą i wolniejszą wersją masażu klasycznego. Podczas wykonywania masażu w ciąży nie stosuje się technik silniejszych takich jak: intensywne rozcieranie, intensywne ugniatanie, wibracje, wstrząsanie i wałkowanie. Masażysta, jeśli chodzi o plecy, skupia się na głaskaniu, delikatnym rozcieraniu i rolowaniu, w przypadku pośladków stosuje głaskanie oraz delikatne rozcieranie i ugniatanie. U kobiet w ciąży stosuje się masaż opuszkowo-powierzchniowy, wykonywany całą powierzchnią dłoni i opuszkami palców. Osoba przeprowadzająca zabieg zazwyczaj sporo czasu poświęca także dłoniom i stopom, a także szyi oraz skórze głowy. 

Masaż w ciąży stosuje się, aby:
 • zmniejszyć dolegliwości bólowe i napięcia: pleców, kręgosłupa, karku, nóg,
 • zmniejszyć obrzęki (głównie nóg),
 • poprawić postawę ciała (sprzyja to redukcji bólu pleców),
 • zwiększyć siłę mięśni,
 • pobudzić metabolizm,
 • przyspieszyć krążenie krwi i limfy,
 • obniżyć ciśnienie krwi, 
 • zmniejszyć intensywność bólu głowy, 
 • poprawić elastyczność skóry i tkanki podskórnej,
 • ułatwić zasypianie,
 • zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia depresji,
 • zrelaksować się. 

 

Badania naukowe nad skutecznością masażu w ciąży skupiają się przede wszystkim na takich efektach zabiegu jak: zmniejszenie stresu i objawów depresji w ciąży oraz depresji poporodowej, a także zapobieganie przedwczesnym porodom i zminimalizowanie dolegliwości bólowych pleców oraz nóg oraz zmniejszenie poziomu odczuwanego bólu porodowego. 

Masaż dla kobiet w ciąży w Bydgoszczy - Refizjo.

Gdzie na masaż może umówić sie kobieta w ciąży w Bydgoszczy?

W Refizjo w Bydgoszczy doświadczeni masażyści i rehabilitanci przygotowani są także do tego, aby wykonywać masaż kobietom w ciąży. Masażysta najpierw upewni się, że nie ma przeciwwskazań do zrobienia takiego masażu, a następnie porozmawia o dolegliwościach zgłaszającej się kobiety oraz o efektach jakich ona oczekuje. Wszystko po to, aby masaż był dopasowany do indywidualnych potrzeb danej osoby. 

Masaż i rehabilitacja blizny po cesarskim cięciu 

Kobietom, u których wykonano cesarskie cięcie zaleca się konsultację fizjoterapeutyczną. Fizjoterapeuta oceni, jak przebiega proces gojenia się i powstawania blizny, sprawdzi czy nie dochodzi do powstania zrostów, ustali jaka jest ruchomość blizny, wygląd i wrażliwość. Blizna po cesarskim cięciu może powodować asymetrię ciała, swędzenie, nieprzyjemne, a nawet bolesne naprężenie skóry, dlatego warto o nią zadbać jak najwcześniej. Pomóc w redukcji nieprzyjemnych objawów może między innymi odpowiedni masaż blizny.

Każdy zabieg sprawi, że poczujesz odprężenie i zadbasz o regenerację ciała.

Dzięki współpracy ze specjalistami neurologami, psychiatrami, a także psychologami dokładnie znamy potrzeby osób mierzących się z różnymi trudnościami ciała i psychiki. Zapraszamy do gabinetów!